Tisztelt Egyesületi Tagok, Kedves Horgászaink!
Egyesületünk gazdálkodásában több éve szempont, hogy a ponty mellett az egyéb halak horgászatát is lehetővé tegyük, a fogási esélyeket növeljük. Célunk ezzel a horgászati lehetőségek bővítése, a különböző módszerek támogatása, de a fő cél a pihenés és kikapcsolódás biztosítása horgásztársaink részére szélesebb körben. Ebben kiemelt elem a ragadozó halak, azon belül a süllő és a csuka állomány fejlesztése, horgászatának biztosítása. Több módszert próbáltunk az ivadék telepítéstől, a süllőfészek kihelyezésen keresztül a konyhakész halak telepítéséig. Az utóbbi években a süllőfészek kihelyezés eredményes módszernek tűnik, bízunk benne, hogy a fogási eredményekben és statisztikákban is meg tud jelenni nagyobb arányban ez az állomány.
Az elmúlt évben sikeresen pályáztunk a MOHOSZ pályázatán, mely részben süllő és csuka telepítésében merült ki, így konyhakész példányokat tudtunk kihelyezni mindenki örömére. Ebben az évben szintén sikeresen pályáztunk, melynek köszönhetően ismét tudtunk elvihető méretű állományt telepíteni. Ezeknek a telepítéseknek azonban – a támogatás mellett is – jelentős költség vonzata van. A süllő és csuka ára erősen emelkedett az elmúlt években, ára a pontyhoz képest többszörös (süllő esetében 4,5-szörös, csuka esetében 3,2-szeres az ár). Tehát ezekből a halakból közel sem tudunk annyit telepíteni, mint az egyéb halakból és a kifogott ragadozó halak értéke sem azonos a ponttyal.
A horgászat akkor jó, ha a lehető legszélesebb kör számára tudjuk biztosítani a kikapcsolódási lehetőséget, fogási esélyt és adott esetben a hal hazavitelét. Ennek elérése érdekében került sor az eddig alkalmazott kíméleti időszak bevezetésére is. A halak viselkedése, kapókedve, valamint az előző év tapasztalatai (amikor tagjaink és napijegyes horgászaink egy szűk köre - a havi korlátokat maximálisan kihasználva – jelentős mennyiségben vitt haza a frissen telepített állományból) azt valószínűsítik, hogy a kíméleti időszak önmagában nem biztosít elegendő támogatást hosszú távú céljaink eléréséhez.
Célunk a rablóhalas állományunk hosszú távú fejlesztése, a hosszú ideig fenntartható és minél több horgásztársunk számára elérhető horgászati élmény fokozása. Ezen célok érdekében mennyiségi korlátozást vezetünk be a következők szerint:
- Tagokra vonatkozó korlátozást vezetünk be, mely változás az egyéb nemes hal elvitelre vonatkozik:
Havi szinten 3 db-t lehet elvinni süllőből és csukából összesen. Ez lehet 2 db csuka és 1 db süllő, vagy fordítva 2 db süllő és egy darab csuka. A napi elvihető egy fajtából az egyébként érvényben lévő Horgászrend szerint 2 db.
- Napijegyesekre vonatkozó korlátozás:
Felnőtt teljes értékű esetében: Elvihető 4 db nemes hal (2 db ponty és 1 db amur vagy harcsa és 1 db süllő vagy csuka.
Ifjúsági vagy 1 botos horgász esetében az egyik nemes hal 1 süllő vagy csuka lehet.
Eredményes horgászatot kívánunk!
PAHE vezetőség