Minden rendben.
Paksi Atomerőmű Horgász Egyesület

Hírarchívum

Mutatott kategória: Környezetvédelem

Szűrés törlése
A vízterületeken tapasztalható halpusztulások lehetséges okairól
Létrehozva: 2019. május 22. » Kategóriák: Környezetvédelem

Tisztelt Horgásztársak, Egyesületi Tagok!

Ahogy bizonyára érzékeltétek az elmúlt időszakban számos haltetem jelent meg a horgásztavakban, mely jelenség kapcsán igyekeztünk a lehető legtöbb információt. véleményt begyűjteni, értékelni, a közgyűlésen illetve egyéb formákon hozzánk érkezett kérdéseket megválaszolni. Országos viszonylatban már 2018-ban is tapasztalt halpusztulási jelenségek miatt jó összefoglaló cikkek is megjelentek, Dr. Gorda Sándor halgazdálkodási, halászati szakértő, a KHESZ Halgazdálkodási Bizottsága elnökének tollából. 

Az illusztrációk nélküli tartalmat az alábbiakban kiemeljük:

Ponty

Hazánkban jelenleg legelterjedtebb megbetegedést és elhullást a ponty ödéma vírus okozza. A megbetegedést egy eddig még nem besorolt Pox, vagy himlő típusú vírus okozza, melyet először 1974–ben Japánban egy koi ponty állományban 80 % elhullással járó járványból származó halakból mutattak ki. Észak-Amerikába importált koi ponttyal hurcolták be, majd 2009 -től Európa számos országának koi állományaiban is észlelték a fertőzést. 2012-ben az Egyesült Királyságban közönséges pontyban is megjelent, majd később egyre több európai országban koiból és pontyból is kimutatták a vírust. Az eddigi fertőzési kísérletek eredményei alapján pontyon kívül más halfajt, és az embert sem betegíti meg, viszont bizonyos halfajok vírus átvivő szerepe nem zárható ki. A betegség terjedése még nem teljesen tisztázott.

Hazánkban először 2015-ben mutatkoztak olyan jelek, melyek a vírus megjelenésére utaltak. Biztonsággal meghatározni csak 2016 második fele óta tudjuk, melynek eredményeként 2017 elején már számos tógazdasági és természetesvízi állományban (állóvizekben) kimutatták. Feltételezhető, hogy a szórvány elhullás folyóinkban a sodrás és a víz alatti akadók miatt észrevétlen marad. A fertőzés nem jár szemmel jól látható külső tünetekkel, elsősorban a kopoltyú lemezeken jelennek meg barnás, majd fehéres elhalt részek. A megbetegedett pontyok az alzat fölött állnak, nem mozognak és nem is táplálkoznak. Általában az alzaton pusztulnak el, így a víz felszínére csak később, a bomlási folyamatok előrehaladtával emelkednek, így a víz felszínén úszó agonizáló, élő egyedek begyűjtése sem lehetséges.

A vírus nem okoz hirtelen tömeges elhullást, naponta 5-6-10 darab hulla jelentkezik csak a víz felszínén, majd 2-3 napon keresztül nem észlelhető elhullás, melyet újabb 8-10 darab hulla megjelenése követ.

A fertőzés folyamata, a vírust hordozó egyéb halfajok, élőlények vagy eszközök (pl. haltartó) szerepe még nem tisztázottak. Még az sem tisztázott, hogy a vírus milyen hőmérsékleti tartományban betegíti meg a pontyokat. Személyes tapasztalataim alapján elmondható, hogy a vízhőmérséklet 13-14 oC-ra történő melegedését követően jelentkeznek az első elhullott példányok. Mások szerint viszont a vírus 22-24 oC-os vízhőmérséklet fölött már nem fertőz. Mivel a vírus emberre nem veszélyes, így a fertőzött pontyok kifogásukat követően fogyaszthatók.

Mint a vírusokkal szemben általában ebben az esetben sincs lehetőség a közvetlen gyógykezelésre, a vakcinázás (azaz minden egyes ponty beoltása legyengített vírussal) pedig teljességgel kivitelezhetetlen. Klinikailag még nem igazolt, csak tapasztalat, hogy azok az egyedek, amelyek túlélték a fertőzést ellenállóvá válnak a vírussal szemben. Mindenképpen tisztázásra szorul, hogy a pontyok válnak ellenállóvá és a vízhőmérséklet csak hibásan lett összekapcsolva a rezisztencia kialakulásával (azaz a nyári meleg időszakkal), vagy valóban a magasabb vízhőmérsékletnek van gátló hatása.

Egy eddig fertőzésmentes vízterületre himlő vírussal fertőzött ponty állomány telepítése esetén először a nagytestű egyedek hullnak el, mert ezek ellenállóképessége vagy gyengébb, mint a fiatalabb egyedeké vagy pedig egyéb fertőzésekkel (paraziták, baktériumok, gombák) koruknál fogva terheltebbek. Érdekes tapasztalati megállapítás, hogy a pikkelyes pontyok elhullása gyakoribb, mint a tükrös egyedeké.

A ponty esetében gyakori tavaszi, nyár eleji jelenség a fekélyes bőrgyulladás, amikor elsősorban a pontyokon a szövetek mélyébe terjedő fekélyek jelennek meg. Ez egy baktérium okozta, elhúzódó betegség, amely gyakran előfordul, mivel a tél folyamán legyengülő kondíció, majd a tavaszi hirtelen felmelegedés hatására meginduló táplálkozás során a bélbe kerülő baktériumok „kisebesítik” a legyengült halakat. A betegség antibiotikum etetésével jól orvosolható, de a halak maguktól is meggyógyulnak, amikor jó környezeti körülmények közé kerülnek (vízminőség) és megfelelő táplálékbázis áll a rendelkezésükre. Természetesen az antibiotikummal és fürdetéssel kezelt halak gyógyulásához rövidebb időre van szükség, mint a természetes folyamatokhoz.

Törpeharcsa

A törpeharcsának is van egy speciális herpesz vírus okozta betegsége, amely általában akkor okoz tömeges elhullást, amikor állománya egy adott vízterületen túlszaporodik. Ilyenkor az átfertőzés lehetősége megnő, valamint a halak legyengülnek a rendelkezésre álló táplálékbázis, így kondíciójuk lecsökkenése miatt. Ez a törpeharcsa betegség általában 6-8 évente észlelhető az állományokban, amikor tömeges elhullás formájában jelentkezik.

Busa, amur

A beérkezett információk szerint szórványos busa és kisebb mértékben amur elhullások is előfordultak az egyesületek vízterületein. Feltételezhető, hogy ezek oka a két faj számára kedvezőtlen hideg téli és kora tavaszi időszakot követő hirtelen felmelegedés. A hosszú hideg periódusban a halak elhasználták a téli tartalék energiájukat, majd a hirtelen jött melegben ezt képtelenek voltak megfelelő mértékben és ütemben pótolni.”

Dr. Gorda Sándor
KHESZ Halgazdálkodási Bizottság elnök
okleveles halászati szakmérnök

 

A cikkek megnyithatók a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetségének honlapjáról.

 

 

Tavaink akadó mentesítése - 2018
Létrehozva: 2018. július 11. » Kategóriák: Környezetvédelem

Tisztelt Egyesületi Tagok, Kedves Horgászok!

A horgásztavak akadó mentesítése érdekében a korábbi években megkezdett környezetvédelmi napokat a 2018-as évben tovább folytatjuk. Az elmúlt években a bennszakadt zsinórok eltávolításával „hihetetlen” mennyiségű „mesterséges” akadótól szabadítottuk meg tavainkat.

Fentiek figyelembe vételével az egyesület vezetősége július 16-17-18-ra (hétfő, kedd, szerda) 14-20 óra között további „zsinórmentesítési” munkákat szervez a IV-es számú FÜZES tavunkon . Kérjük, hogy a munkálatok alatt az érintett szakaszokon az „esetleges kellemetlenségek, zavaró hatások” figyelembe vételével horgásszanak.

A környezetvédelmi napokon várjuk azokat a tagjainkat, akik támogatják a vezetőség ezen törekvéseit, és munkájukkal segíteni szándékoznak a kulturált környezet kialakítását. Amennyiben a fenti munka elvégzésében szeretnének segíteni bennünket, kérjük Szabó Gézánál (tel.: 06-20/365-9846) jelentkezzenek.

Akadomentesites_4_es_tavon_2018.pdf

 Üdvözlettel

PAHE Vezetőség

 

Pontytetűvel kapcsolatos információk
Létrehozva: 2017. július 5. » Kategóriák: Környezetvédelem

Tisztelt Horgásztársak, Egyesületi Tagok!

Ahogy bizonyára érzékelitek, az elmúlt napokban számos haltetem jelent meg a 6. számú tóban. Az elhullások fő oka külső paraziták (pontytetű) felszaporodása, csípései és a halak fertőződése. Sajnos az országban több helyen megjelenő tünetekkel azonos jeleket tapasztalunk.

A tavat klórmeszes fertőtlenítésnek és rézszulfátos kezelésnek vetjük alá, valamint gyógyszeres etetést hajtunk végre 6 napig.

Az elhullott egyedek száma bár látványosan jelenik meg, a tó halállományához képest egyelőre elenyésző.

A fertőtlenítés a halak fogyaszthatóságával kapcsolatban nem jelent veszélyt. A gyógyszeres kezelést pedig kizárólag a 6-os tóban hajtjuk végre, a többi tó halállománya esetében ez sem befolyásolja a fogyaszthatóságukat.

Köszönjük a türelmet

Eredményes horgászatot kívánva

PAHE Vezetőség

Tavaink akadó mentesítése - 2017
Létrehozva: 2017. július 3. » Kategóriák: Környezetvédelem

Tisztelt Egyesületi Tagok, Kedves Horgászok!

A horgásztavak akadó mentesítése érdekében a korábbi években megkezdett környezetvédelmi napokat a 2017-es évben tovább folytatjuk. Az elmúlt években a bennszakadt zsinórok eltávolításával „hihetetlen” mennyiségű „mesterséges” akadótól szabadítottuk meg tavainkat.

Fentiek figyelembe vételével az egyesület vezetősége július 8-ra (szombat) 06-19 óra között további „zsinórmentesítési” munkákat szervez az V-ös számú FÜZES tavunkon (megfelelő számú jelentkező esetén a IV-es tó versenypálya szakaszán is). Kérjük, hogy a munkálatok alatt az érintett szakaszokon az „esetleges kellemetlenségek, zavaró hatások” miatt ne horgásszanak.

  • V-ös tó, IV-es felőli oldala a töltésig ("C" szektor)
  • IV-es tó versenypálya szakasz, dozimetriai állomásig 

A környezetvédelmi napokon várjuk azokat a tagjainkat, akik támogatják a vezetőség ezen törekvéseit, és munkájukkal segíteni szándékoznak a kulturált környezet kialakítását. Amennyiben a fenti munka elvégzésében szeretnének segíteni bennünket, kérjük Szabó Gézánál (tel.: 06-20/365-9846) jelentkezzenek.

Üdvözlettel

PAHE Vezetőség

 

Pontytetűvel kapcsolatos információk
Létrehozva: 2016. július 20. » Kategóriák: Környezetvédelem

Tisztelt Horgásztársak, Egyesületi Tagok!

Ahogy bizonyára érzékeltétek az elmúlt hónapban számos haltetem jelent meg a horgásztavakban. Először a 6. számú tóban jelentkezett elhullás, melynek fő oka külső paraziták (pontytetű) felszaporodása volt. Ezt követően a 4. számú tóban észleltünk elhullást melynek okát állatorvosi vizsgálat ellenére sem sikerült kideríteni, de az országban több helyen megjelenő tünetekkel azonos jeleket tapasztaltunk. A tavakat három héten keresztül rendszeresen klórmésszel kezeltük, fertőtlenítés céljából. Ennek köszönhetően az elhullás minden tóban mérséklődött, majd megszűnt. Az elhullott egyedek száma bár látványos volt, a tó halállományához képest elenyésző, az alkalmazott kezelés a halak fogyaszthatóságával kapcsolatban nem jelentett veszélyt.

 

Tavaink akadó mentesítése - 2015
Létrehozva: 2015. július 20. » Kategóriák: Környezetvédelem

Tisztelt Egyesületi Tagok, Kedves Horgászok!

A horgásztavak akadó mentesítése érdekében a 2014-es évben megkezdett környezetvédelmi napokat a 2015-ös évben tovább folytatjuk. Az elmúlt évben a bennszakadt zsinórok eltávolításával „hihetetlen” mennyiségű „mesterséges” akadótól szabadítottuk meg tavainkat.

Fentiek figyelembe vételével az egyesület vezetősége július 23-ra (csütörtök) és 24-re (péntek) 14-20 óra között további „zsinórmentesítési” munkákat szervez az 5-ös számú FÜZES tavunkon. Kérjük, hogy a munkálatok alatt az érintett szakaszokon az „esetleges kellemetlenségek, zavaró hatások” figyelembe vételével horgásszanak.

A környezetvédelmi délutánokon várjuk azokat a tagjainkat, akik támogatják a vezetőség ezen törekvéseit, és munkájukkal segíteni szándékoznak a kulturált környezet kialakítását. Amennyiben a fenti munka elvégzésében szeretnének segíteni bennünket, kérjük Szabó Gézánál (tel.: 06-20/365-9846) jelentkezzenek.

akadó mentesítés.pdf

 

Paksi Atomerőmű Horgász Egyesület 7032 Paks, Pf. 20 E-mail: horgasz@npp.hu
Tájékoztatjuk látogatóinkat, hogy weboldalunk működéshez szükséges munkamenet cookie-at alkalmaz. Ezen cookie-k kezelése az adatkezelő jogos érdeke (GDPR 6. cikk (1) bekezdés f) pont).
A működéshez szükséges cookie-k segítenek használhatóvá tenni a weboldalunkat azáltal, hogy engedélyeznek olyan alapvető funkciókat, mint az oldalon való navigáció és a weboldal biztonságos területeihez való hozzáférés.
Bővebb tájékoztatásért kérjük olvassa el Cookie tájékoztatónkat!
Működéshez szükséges cookie-k
cookies-accepted
Ebben a cookie-ban tároljuk, hogy milyen típusú cookie-kat fogadott el.
PHPSESSID
Munkamenet adatokat tartalmazó cookie. Oldal bezárása után ez a cookie megsemmisül.
Cookie beállítások